Jövőt tanulni jöttek
LED – Lechner Education vol.03
Ha egy szakterület annyira új, hogy még az egyetemeken is szinte gyerekcipőben jár az oktatása, a naprakész és használható tudást maguktól a szakma gyakorlóitól lehet legjobban megtanulni. Ezért voltak olyan sokan a Lechner Tudásközpont nagyelőadójában április 25-én este. A LED – Lechner Education előadássorozat harmadik alkalmán a 3D és AR technológia kapcsolódásáról, a BIM-ről, szorosabban az integrált rendszerben gyűjtött adatok felhasználási lehetőségeiről és a lézerszkenneres épületfelmérés gyakorlati hasznosságáról volt szó.
A jövő kiválóságai, fiatal szakemberek és egyetemi hallgatók töltötték meg a Lechner nagyelőadóját a LED – Lechner Education újabb rendezvényen. Azért jöttek el, hogy a jelen megoldásait napi szinten használó kollégáinktól tanulhassák meg mire jó a gyakorlatban a 3D és AR technológia, valamint az épületinformációs modellezés. A kortárs építészet hódító technikai trendjei a tervezési, kivitelezési, üzemeltetési gyakorlat megkönnyítésére szolgáló virtuális terek nem csak az építész, hanem a térségi tervező, geográfus és tájépítész szakma mindennapjait is egyszerűbbé teszik. E témák részletes körüljárásával, és az eddig megszerzett tapasztalatok bemutatásával telt a harmadik tudásmegosztó est.
Az építészet a ceruzától egészen a virtuális modellezésig hosszú és rögös utat járt be, melyet Zagorácz Márk a Lechner Tudásközpont 3D Építésügyi Módszertani Osztály vezetője rövid történelmi áttekintésben mutatott be. A BIM egyik nagy lehetősége a különböző szakágak módszereinek egybeolvasztása, amely nagyban megkönnyítheti a szakemberek és az építtetők mindennapjait is. A metainformációkkal rendelkező modellek a térbeli tervezés lehetőségeit nyújtják az építészek számára, melyekkel gyorsabb és precízebb kivitelezés valósítható meg. Hangsúlyozva a téma aktualitását, Márk korábbi tanárának, Széll Attila Bélának aznap reggel frissen közzétett felméréseit is bemutatta.
Meglévő épületeink pontos ismerete elengedhetetlen állapotmegóvás, továbbtervezés vagy az aktuális körülmények rögzítése érdekében. Kari Szabolcs építész, a Tudásközpont BIM menedzsere „Épületfelmérés, pontfelhő, BIM” címmel tartott előadást, melyen a látogatók megismerhették a hagyományos és újszerű felmérési módszerek előnyeit és hátrányait, valamint a kapott eredmények hasznosságát a BIM rendszerben összeállított épületmodellekben. A szemléletes előadás végül a Lechner saját pontfelhős felmérési projektjeinek bemutatásával zárult.
Deák Márton távérzékelési szakértő a terem falán elhelyezett QR kód segítségével vonta be az érdeklődőket előadásába. A nézőközönség telefonra letöltött valóságkiterjesztő alkalmazáson keresztül tekinthette meg a Tudásközpontnak otthont adó Lágymányosi Dohánygyár épület háromdimenziós kicsinyített mását.
Az AR és VR széleskörű elterjedése az építészetben rengeteg lehetőséget rejt. Okos készülékeink segítségével a valóságot rengeteg plusz, digitális információval láthatjuk el. A virtuális tereket létrehozó szemüvegek segítségével a műszaki háttérrel nem rendelkezők is könnyedén becsöppenhetnek a jövőben megvalósuló terek, épületek, közé, sőt akár körbe is járhatják ezeket. A technológiáknak köszönhetően egyszerűen felmérhetővé válnak többek között a közműrendszerek, mellyel időt és energiát spórolhat meg az építkezésre vagy felújításra vállalkozó nagyközönség.
Prezentációk
Zagorácz Márk: A BIM lehetőségei (pdf)
Kari Szabolcs: Épületfelmérés, pontfelhő, BIM (pdf)
Deák Márton: Épületmodellektől az AR-ig és VR-ig (pdf)
Lechner Education
A LED, vagyis a Lechner Education a Lechner Tudásközpont előadássorozata. A prezentációs eseményen nemcsak izgalmas előadások hallhatók egy adott témában, hanem kérdezni is lehet az előadóktól. Az egyes alkalmakon olyan nemzetközileg is aktuális projekteket mutatunk be az érdeklődőknek, amik a jelenben meghatározzák, a jövőben pedig formálni fogják az épületeket, a településeket, az információs-technológiát és ezeken keresztül a magyar társadalom egészét.
Fotó: Lechner Tudásközpont / Kis Ádám